Innowacja pedagogiczna pt. "Literkowe czary-mary - zabawy z ortografią".
Treść
W Roku Szkolnym 2025/2026 uczniowie klasy II aktywnie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z ortografii realizowanych w ramach autorskiej innowacji pedagogicznej Literkowe czary-mary - zabawy z ortografią.
Działania podejmowane w ramach innowacji miały na celu wspieranie kompetencji językowych uczniów klas młodszych poprzez utrwalanie zasad ortograficznych na drodze różnych aktywności w tym gier i zabaw edukacyjnych, wzbogacanie słownictwa czynnego, podnoszenie umiejętności redagowania wypowiedzi pisemnych z poprawnym stosowaniem ortogramów i uczenie się efektywnej współpracy w grupie.
Innowacja realizowana była raz w tygodniu na zajęciach kółka ortograficznego. Dodatkowo uczniowie klas I-III wzięli udział w czterech spotkaniach warsztatowych.
Zajęcia warsztatowe:
- 26 luty 2026 r. - warsztaty dla klasy drugiej i trzeciej - wyrazy z "ó" i "u" - prezentacja multimedialna z przypomnieniem zasad pisowni, gry i zabawy ortograficzne - gimnastyka ortograficzna do piosenek z zasadami ortograficznymi, ortograficzny spacer, ortograficzne muchy, ortograficzny detektyw, odkryj i zapisz moje słowo.
- 16 marca - warsztaty dla klasy drugiej i trzeciej - wyrazy z ch i h - prezentacja multimedialna z przypomnieniem zasad pisowni, zabawa tropiciel wyrazów z "ch", tworzenie ortogramów z wyrazami ch i h, układanie zdań z wyrazami. Tworzenie plakatów z wyrazami z "ch" i "h".
- 26 marca - warsztaty dla klasy pierwszej i drugiej - tworzenie plakatu z wyrazami z "ż" - układanie wyrazów z rozsypanek sylabowych, przypomnienie zasady pisowni imion i nazwisk wielką literą.
- 9 kwietnia - warsztaty dla klasy drugiej i trzeciej - tworzenie słowników ortograficznych z wyrazami z "rz" i "ż" zawartych w publikacjach "O Rycerzu Grzegorzu z Rzeplina" oraz "O Żanecie i Błażeju z Żyrardowa".
W ramach innowacji został również przeprowadzony konkurs ortograficzny w terminie 23 kwietnia 2026 r. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III. Dzieci rozwiązywały różnorodne zadania np. krzyżówki, podpisywały obrazki, stosowały poznane zasady w praktyce, wyszukiwały błędy, uzupełniały zdania brakującymi wyrazami.
Wyniki konkursu
Klasa I
I miejsce Dominik Kulak
II miejsce Roksana Mamala
III miejsce Nadia Lichoń
Klasa II
I miejsce Aleksandra Talar
II miejsce Nikodem Potoniec
III miejsce Liliana Chełmecka
Klasa III
I miejsce Jakub Kulak
II miejsce Grzegorz Kulak
III miejsce Julia Bugajska
Uczniowie wyróżnieni: Julia Kulak. Adam Rumian i Zuzanna Topór-Huciańska.
Przeprowadzona innowacja pedagogiczna przyniosła zakładane efekty edukacyjne i wychowawcze. Uczniowie poszerzyli wiedzę ortograficzną, rozwinęli umiejętności językowe oraz przekonali się, że nauka ortografii może być ciekawa, atrakcyjna i oparta na twórczej zabawie.